Sprzęt dla fotoamatora

2039417249_f727889eb2_qW ostatnich latach fotografia ujmowana jako hobby bardzo się spopularyzowała. Można upatrywać kilku przyczyn takiego stanu rzeczy. Jedną z nich na pewno jest wzrost zamożności społeczeństwa, dzięki czemu większą liczbę ludzi stać na wyasygnowanie środków przeznaczonych na zakup aparatu. Przede wszystkim jednak do rosnącej ilości fotografów-hobbystów przyczyniła się popularyzacja fotografii cyfrowej i spowodowany tym spadek cen sprzętu. Nie bez znaczenia jest także zintegrowanie telefonów komórkowych z wbudowanymi aparatami, co sprawia, że zdjęcie jesteśmy w stanie wykonać praktycznie w każdym momencie.

Aparat na miarę naszych potrzeb

Jakoś zdjęć wykonywanych przy użyciu telefonu komórkowego pozostawia jednak wiele do życzenia – w dalszym ciągu jest to przecież prosty aparat cyfrowy, do wykonywania niezbyt wyrafinowanych zdjęć, umieszczanych potem na internetowych portalach społecznościowych.

Jaki sprzęt powinniśmy więc zakupić, aby uzyskiwać dość dobrą jakość fotografii? Zależy to od tego do czego mają służyć wykonane zdjęcia i jak ambitnie podchodzimy do tego tematu. Jeśli chcemy po prostu zrobić zdjęcia na wakacjach, które będą potem pamiątką powinniśmy sięgnąć po aparat cyfrowy. Najlepiej jeśli nie będzie to jeden z produktów z najniższej półki. Wykładając kwotę do ok. 1000 zł możemy być pewni, że zakupimy sprzęt który sprosta naszym oczekiwaniom.

Jeśli natomiast będąc na wakacjach chcemy oprócz pamiątkowych zdjęć pobawić się także w fotografię bardziej artystyczną powinniśmy sięgnąć po cyfrową lustrzankę. Jakość zdjęć będzie nieporównywalnie większa niż w przypadku zwykłej „cyfrówki”. Poza tym będziemy mieli możliwość zakupienia kilku obiektywów – każdy do innych warunków i typu wykonywanych zdjęć. W kwestii cen to w zasadzie będziemy ograniczeni tylko zasobnością naszego portfela. Prostą lustrzankę z niższej półki zakupimy już za ok. 1700-1900 zł. Im większą kwotę przeznaczymy na zakup tym lepszy aparat kupimy, a co za tym idzie tym lepsze będą nasze zdjęcia.

A jakiego sprzętu używają zawodowcy

W przypadku osób zawodowo działających w takich branżach, jak chociażby fotografia reklamowa, wybór sprzętu i koszty jakie trzeba ponieść na jego zakup to już znacznie poważniejsza sprawa. Sam korpus aparatu (bez obiektywów) to wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Do tego obiektywy, warte co najmniej kilka tysięcy złotych za sztukę. Takie wydatki to norma w branży fotograficznej, jednak nie powinno to nikogo dziwić. Wszak celem jest zadowolenie klienta i utrzymanie się na rynku.

Czytaj więcej o fotografii reklamowej .