Wizualizacja w projektowaniu mebli

mebleRozwój oprogramowania wspomagającego projektowanie przyczynił się do ułatwienia wielu procesów. Dzisiejsze programy dla fachowców dają możliwość zaprojektowania mebli, połączenia ich w zestawy umieszczone w pomieszczeniach. Również za ich pomocą możliwe jest wykonanie pełnej dokumentacji technicznej projektu oraz wycena uwzględniająca zużyte materiały.

Producent mebli oraz architekt otrzymują możliwość projektowania mebli przy użyciu znanych materiałów np. płyty meblowe o konkretnych parametrach, okucia czy wewnętrzne wyposażenie szafek (tzw. Cargo). Również możliwe jest wkomponowanie do zestawu sprzętu AGD. W oprogramowaniu możliwy jest wybór wielu modeli.

Programy wspomagające pozwalają również na zaprojektowanie, w których miejscach znajdą się otwory montażowe. Producent mebli tym samym otrzymuje dokładny projekt, w którym znajdą się wszystkie charakterystyczne miejsca wykonywanego elementu.

Wiele programów posiada możliwość wizualizacji projektu, np. w celu pokazania jej klientowi. Pozwala to na ocenę wyglądu całości i ewentualne konsultacje zmian. Dodatkowo, wizualizacja jest przydatna w momencie, gdy dobiera się meble to całego pomieszczenia. Oprogramowanie umożliwia stworzenie optymalnej kompozycji, z uwzględnieniem kolorystyki. Programy posiadają uniwersalne bazy mebli wielu producentów, zarówno krajowych i zagranicznych, co pozwala na szeroki wybór mebli.

Do stworzenia mebla wykorzystuje się wiele dodatków, jakimi są okleiny, laminaty czy też folie PCV. Istnieją programy, pozwalające na dokładny nadzór nad wykorzystywanymi materiałami oraz dostawami. Takie oprogramowanie pozwala producentowi mebli na zaoszczędzenie materiału przez zmniejszenie liczby odpadu.