Projektowanie 3D

litery3dProjektowanie 3D to funkcjonalny proces tworzenia obiektów trójwymiarowych, które można potem wykorzystać przy budowaniu obiektów. Sprawdza się w różnych branżach – nie tylko mechanice, ale również przy projektowaniu mebli, czy wzornictwie. A to dlatego, że projektowanie 3D jest dużo bardziej efektywne od dwuwymiarowych modeli. Modelowanie pojedynczych części i złożeń jeszcze nigdy nie było takie proste.

Modelowanie 3D można zacząć od podstaw, ale można również wykorzystać (przerobić) model dwuwymiarowy. Obiekty 3D buduje się przede wszystkim z siatek wielokątów, przy pomocy krzywych lub powierzchni parametrycznych.

Projektowanie 3D obejmuje również mapy wysokości, czyli taką technikę modelowania terenu, w której wysokość punktu wiąże się z kolorem pikseli na bitmapie oraz modelowanie drzew i krzewów za pomocą L-systemów lub specjalnych programów symulujących cykl życia roślin.

Szczególną rolę przy projektowaniu 3D odgrywają litery przestrzenne, które mogą wystąpić w nieograniczonych kombinacjach kolorystycznych i w dowolnych kształtach. Przy produkcji zaprojektowanych liter przestrzennych stosuje się szeroką gamę różnorodnych materiałów (od stali nierdzewnej, aluminium, PCV, HIPS, po taśmy Alurapid), mogą wystąpić w formie liter podświetlonych i niepodświetlonych.

Projekt 3D liter przestrzennych nie tylko uwzględnia ich kształt i rozmiar, ale również ich późniejsze zastosowanie. Litery przestrzenne mogą bowiem się sprawdzić zarówno jako oznakowanie zewnętrzne i wewnętrzne, ostrzegawcze i brandingowe.

Posiadając gotowy projekt liter 3D możliwe jest wykonanie liter przestrzennych z dowolnego materiału.