Obraz, ruch i zapach – nowa generacja kina

ikon-wektorowych-kino-film_23-2147495008W ostatnich latach filmy 3D stają się coraz bardziej powszechne. Dają one widzom poczucie znalezienia się w filmie. W wielu miastach powstają kina oferujące ten rodzaj rozrywki. Dlatego trudno się dziwić, że producenci postanowili pójść o krok dalej i zaprezentować kinomanom coś nowego.
Wyświetlanie filmu w kinie 5D zostało oparte na technologii 3D, ale ulepszono ją tak, żeby angażowane były wszystkie zmysły. Tego rodzaju seans zapewnia zupełnie unikalne doświadczenia.
Podstawowe różnice polegają ma tym, że widz czuje ruch i zapach. Siedzenia kinowe są zsynchronizowane z komputerem, który odczytuje dane zapisane w specjalnie przygotowanym filmie. Fotel przesuwa się we wszystkich kierunkach, można też odczuwać jego wibracje. Elementy ruchu, to również wiatr. Zainstalowane dmuchawy działają na podobnej zasadzie, jak mechanizm fotela.
Zapachy, to bardzo istotna rzecz. Widząc na ekranie piękną kobietę, możemy poczuć zapach perfum, tak, jakby przechodziła koło nas. Ładne zapachy pobudzają w nas wydzielanie endorfin, czujemy się dobrze, jesteśmy zadowoleni. Emitery zapachu również są wbudowane w siedzenia.
Mgła, dym, a nawet drobny deszcz – to wrażenia, które kino 5D potrafi już oferować. Być może w przyszłości takie kino będzie w stanie zaproponować nam również ulewny deszcz lub opady śniegu. jednak wówczas trzeba będzie chodzić do kina z w kurtkach i z parasolami.
Kto wie, może takie fotele będziemy mogli za jakiś czas zainstalować sobie w domu. Warto jednak pamiętać wówczas o tym, by nie oglądać filmów 5D podczas jedzenia obiadu.

Dodaj komentarz